Vodafone Rezaleti: Kullanma, Kullandırma

Selamlar. Bu yazıda size Vodafone ile yaşadığım bir sorunu anlatacağım. Açıkcası bu yazı “Neden Vodafone Kullanmamalısınız” temalı bir yazı olacak. Bilmiyorum bunlar kişisel deneyim olduğu için belki de taraflı anlatıyorsun diyebilirsiniz. Yazıda bahsedeceğim konularda Vodafone bağımsız bir durum var ise ayrıca belirteceğim.

Vodafone Rezaleti: Kullanma, Kullandırma

 

Vodafone Rezaleti: Kullanma, Kullandırma

Vodafone’u birçok defa kullanmış birisi olarak herhangi bir önyargı ile bu yazıyı yazmadığımı söyleyebilirim. Hatta bu konuda BTK ve dönemin BIMER’ine defalarca şikayet başvurusunda bulundum. Öncelikle müşteri hizmetlerinin rezalet olduğunu söylemek isterim.

Kaç defa görüştüm kendileriyle bilmiyorum. İnsan sabah yataktan kalktığı haliyle telefona bakar gibi bakıyorlar. Her emekçiye saygım var fakat ortada bir sorun var yani ciddi şekilde rahatsızım bunun çözüme ulaştırılması yerine triplerini çekiyoruz. Babasının firması olduğu için Vodafone, tripler de o nedenden dolayı geliyor.

Suratsız Müşteri Hizmetleri

Bir ara aboneliğimi uzatmak isteyip istemediklerimi sormak adına aradılar. İstemiyorum ancak böyle zamanlarda ararsınız zaten diye haklı bir tepki verdim. “Biz kampanyalı aboneliğiniz sona ereceği için aradık.” diyerek şılaak telefonu kapatırlar.

542 Saçmalığı

Zaten 542 saçmalığına değinmiyorum bile. Ancak Vodafone kullanıcılarının bileceği ücretli müşteri hizmetleri hattı. Yani size diyor ki sorun yaşayabilirsin, sorunun kaynağı muhtemelen biziz ama yine de para ver. Bu açık şekilde insanların zor durumundan faydalanılıp paralarının gasp edilmesidir. Tabii bu konuya dair “neden para alırlar ki acaba” soruları henüz kafamdan gitmiş değil. Diğer operatörler de aynı ücretleri vermiyor mu çalışanlarına? Yoksa turing testini geçen robotlar mı onlar?

Çekim Kalitesi

Bu özellikle İstanbul dışında yaşayanlar için bir sorun. Sorunun bulunduğum mahalle ile alakalı olabileceğini düşünüyordum. Ancak mahalleden bağımsız, Türkiyede sanayinin başkenti olarak kabul edilebilecek bir bölge olan Gebze’nin merkezine yakın noktalarda bile çekim kalitesi rezalet.

Kaç kere konuşurken telefon kapandı bilmiyorum yani sayma gereksinimi duymadım ama bu yazıda anlatmama yetecek düzeyde fazla. Tarihi tam hatırlamıyorum ama teknik ekipten birisiyle konuşmuştum. Müşteri hizmetleri değildi, neyse adam şunu söylemişti;

“Efendim cidden anlamıyorum. Nasıl olur da İstanbul dibindeki bir şehre, şehrin merkezine yatırım yapılmaz. Size bunun sözünü veriyorum, o bölgeye yatırım yapacağız. En kısa sürede genel müdürlüğe bu saçma durumla ilgili dilekçe ileteceğim. Cidden çok üzüldüm, yani bu bölge nasıl yatırım almaz anlayamıyorum.”

Evet arada duygu tonlaması daha hafif olan bir cümle yoktu bu seviyedeydi hepsi. Muhtemelen o arkadaşın işine son vermişlerdir. Çünkü yatırım olması adına dilekçe veriyor. Sen kimsin ki takım elbiseli heriflerin cebine girecek olan parayı yatırıma yönlendiriyorsun? Çoook uzun zaman olan bu konuşmadan sonra girdiğim beklenti hala devam ediyor.

Vodafone İzinsiz Paket Aboneliği

Sevgili Vodafone kullanıcıları, bakın bu kısımda gerçekten bir üçkağıtçılığı anlatacağım. Aslında hırsızlık ve dolandırıcılık olduğunu da söyleyebilirim. Kaçımız telefona gelen anlık mesajları okuyoruz? SMS olayını söylemiyorum telefonda çıkan pop-up mesajlar var ya onları söylüyorum. Bu legal hırsızlık şebekesi bu durumdan faydalanarak insanların hesaplarına ekstra paket ekliyor.

Twitter üzerinden bulduğum 9-10 kişi de bu olaydan şikayetçi. Aslında twitter’ı boşverelim, az önce söylediğim ücretli müşteri hizmetleri de bana “Sizin gibi çok fazla müşteri şikayetçi, inceleyip bu akşam, olmadı yarın akşam size bildireceğiz” dedi. Tabii inceleyip bildiren olmadı. Yetersiz sevimsiz müşteri hizmeti yani.

Neyse bu kişilerle konuştuğumda hesaplarına bana da eklenen “Gamer Paket Aboneliği” tarifesi eklenmiş. Ücret olarak ekstra 8.53 TL yansıtılmış hesabıma. Yani Vodafone İzinsiz Paket Aboneliği yapmış bu durumda. Tabii ben bu dolandırıcılık şebekesinin müşteri hizmetlerini birkaç defa daha aradım o durumda zaten ulaşamadım da. Bu sefer BTK’ya çift hanelere ulaşan şikayetlerde bulundum. Bu iptal sürecinde paketin ikinci ayda “18 TL” olacağının SMS’sini de attılar bana.

En sonunda hesabıma yansıtılan 8.53 TL’nin müşteri memnuniyeti açısından alınmayacağını BTK’ya verdikleri cevapta gördüm. Bu akbabalar durur mu peki? Hayır durmazlar. Sonradan yeni bir cihaz satın aldım. Cihazı açtığım gibi pat karşıma ne gelsin? “Gamer Paket Aboneliği“. Allahtan bu sefer telefonum Samsung değildi de o beyaz pop-up’ı gözden kaçırma gibi bir durum yaşamadım. Siyah bir ekran mesajı halindeydi hemen reddettim.

Kim Suçlu?

Açıkcası birden fazla suçlu var. Bunları açıklamak isterim;

1-) Bu saçma politikayı ortaya koyan Vodafone yöneticileri

İnsanların kazandığı parada gözü olan kan emiciler. Müşteri hizmetlerini ücretli yapmaları, çekim kalitesini arttırmaya yönelik yatırımlar yapmamaları ve reklamlarda verdikleri o sözleri tutmamaları.

2-) Vodafone Müşteri Hizmetleri

Alınan iletişim ücretini (542) boş yere ödeten, sevimsiz, suratsız müşteri hizmetleri. Bir soruna dair çözüm üretmekten uzak olmaları ve verdikleri sözleri tutmamaları.

3-) BTK ve Dönemin Bimer’i

Tabii ki BTK burada suçlu, ancak her sorunu ilgili kuruma yönlendirip başka da bir iş yapmamaları suçlanmalarına yetiyor. Ben zaten mevcut durumda da Vodafone’u arayıp aynı şikayetleri onlara iletiyordum. Bu iki devlet kurumunun bundan daha fazla olmasını beklerdim. Kendilerini farklı bir konuda suçlu görmüyorum. Çünkü birçok sorunumu çözdüm. Bugüne kadar yüzden fazla şikayetimi çözdüler. Burada olay BTK özelinde sanırım.

Son Durumda

Eğer alternatife sahipseniz bu kan emicileri kullanmayın. Eğer sorununuz var ise BTK’ya bildirin. Sakın gidip şikayet var gibi vasıfsız sitelere bildirmeyin. Sonra pişman olursunuz. Ama mutlaka sorununuz çözülene kadar ardı ardına şikayet başlıklarını BTK’ya açın. Bu ingiliz akbabalarından korkmayın. Pek işe yaramayacağını düşündüğüm bir diğer yöntem ise Colman Deegan isimli şahsın (CEO kendisi) LinkedIn hesabına sürekli mesajlar atın.

Sakın 8.53 TL’dir, az paradır amaan diyip de paralarınızı bu takım elbiseli para babalarına kaptırmayın. 1 kuruşunuzun bile peşine düşün. Bunun donanımhaber ölücülüğü ile alakası yok. Hak ettiğiniz hizmeti sunmayanlara müsamaha göstermeyin.

Bu yazıda geçen konulara dair benzer deneyimler yaşadıysanız, Vodafone olmasa bile lütfen yorumda bildirin, yazıya ekleyeyim.