Python dict() fonksiyonu nedir?

Python

Selamlar. Bu yazının konusu Python dict fonksiyonu nedir olacak. Bir önceki yazıda delattr fonksiyonu ile birlikte nesnelerden attribute silmeyi görmüştük. Bu yazıda ise farklı veri türlerini kullanarak dictionary ya da diğer yaygın bilinen adıyla sözlükler oluşturmayı göreceğiz.

Python dict fonksiyonu nedir

Python dict fonksiyonu nedir

Arkadaşlar dict fonksiyonu Python’da sözlükler oluşturmaya yarayan bir fonksiyondur. Üç farklı formda bulunur. Bu formlarda parametreler [**kwarg], [iterable, **kwarg] ve [mapping, **kwarg] olacak şekilde kullanılabilir durumdadır. Yani tür olarak iterable, mapping türünden veriler de kullanılabilir durumda. Üretilen sonuç ise bir dictionary olacaktır.

Sadece keyword arguments kullanarak oluşturulacak olan yapıda sanki bir array varmış gibi düşünebiliriz. Bildiğimiz gibi **kwargs sayısı tahmin edilemeyen argümanlardan meydana gelmekte. Bunu kullanımlarda göreceğiz

Kullanım

Bu kısımda öncelikle sadece keyword arguments ile kullanımını göreceğiz.

kisi = dict(adi='Ali', soyadi='GOREN')

print(kisi)

Yukarıdaki yapıda adı ve soyadı keywordüne sahip sözlük elemanları oluşturuluyor ve karşılarında da veriler bulunuyor. Bir diğer yöntem ise iterable nesnelerde kullanım. Burada tabii zip kullanabilirsiniz ya da tuple ile veri paslayabilirsiniz. Bakalım:

kisi = dict([('adi', 'ali'), ('soyadi', 'goren')])

print(kisi)

Zipli yontem ise soyle oluyor:

kisi = dict(zip(['adi', 'soyadi'], ['ali', 'goren']))

print(kisi)

Aynı çıktıları vermekte. Son olarak da mapping için kullanıma örnek verelim:

kisi = dict({'adi': 'ali', 'soyadi': 'goren'}, yasi=24)

print(kisi)

Arkadaşlar bu yazının konusu Python dict fonksiyonu nedir oldu. Eksik ya da hatalı bir nokta gördüyseniz lütfen yorumla belirtin. Bu fonksiyon basit olduğu için anlatım kısa sürdü. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Okuduğunuz için teşekkür ederim, iyi çalışmalar.

Kaynaklar

Resmi Site

Python Reference