Python complex() fonksiyonu nedir?

Python

Selamlar. Bu yazının konusu Python complex fonksiyonu nedir olacak. Bu kategorideki bir önceki yazı compile isimli fonksiyon hakkında yazılmıştı. Ayrıca yine bu konu hakkında abs fonksiyonunu anlatan yazımda da bilgi vermiştim.

Python complex fonksiyonu nedir

Python complex fonksiyonu nedir

Verilen argümanları kullanarak complex sayılar üretmemize imkan tanıyan bir fonksiyon olduğunu resmi dokümantasyonda görebilmekteyiz. Bu fonksiyon gerçek ve hayali kısımları verildiği zaman size karmaşık bir sayı döndürür. Normalde iki parametre alır. Ancak birinci parametrenin string olduğu durumlarda 2. parametre gönderilmemelidir.

Nasıl Kullanılır

Dediğim gibi 2 parametre alır. İlk alınan parametre gerçek yani real kısmı temsil eder. İkinci kısım ise hayali yani imaginary kısmı temsil eder. Eğer bu iki değeri içeren sayısal değerler ya da string değer fonksiyona gönderilmez ise bu fonksiyon sıfır değerini geri döndürecektir.

İlk parametrede complex sayıların string hali gönderilir ise yorumlayıcı bunu complex sayı formatına çevirip size bir complex sayı üretecektir. Bu durumda ise ikinci parameter gönderilmemelidir. Gönderilecek string değer real+imagj formatında yani gerçek bir complex sayı formatında olmalıdır.

Örneklerle Kullanım

Bu kısımda bazı örneklerle kullanımını göreceğiz. Öncelikle tekil sayı gönderimine bakalım:

c = complex(3)

print(c)

Yukarıdaki sonuç çıktı olarak (3+0j) değerini verecektir. Buradan anladığımız şey parametre olarak real kısmın değerlendirildiği, diğer kısmın ise varsayılan değer üzerinden yürüdüğü olmalıdır. Bir başka örneğe bakalım.

c = complex(1,1)

print(c)

Bu kısımda sonuç (1+1j) dönecektir. Çünkü her iki değeri de fonksiyona gönderdik. İkinci değeri eksi bir değer girseydik bu sefer dönen değerin eksi karşılığı dönecekti. Şimdi gelin string değer gönderilmiş haline bir bakalım.

c = complex('1+1j')

print(c)

Sonuç tabi ki verdiğimiz değer çıkacak. Zaten bu örneği bu amaçla gösteriyorum :). Fakat + yani toplama işaretini koymasaydık ne olurdu? Yani önceki örneklerde olduğu gibi virgül koysaydık? Aşağıdaki hatayı alırdık.

Traceback (most recent call last):
  File "main.py", line 1, in <module>
    c = complex('1,1j')
ValueError: complex() arg is a malformed string

Diyelim ki her şey doğru ancak yine de 2. parametreyi gönderdik. O zaman ne alırdık? Bakalım

c = complex('1+1j', 1)

print(c)

Çıktı olarak yukarıdaki hatanın aksine TypeError fırlatılacaktır.

Traceback (most recent call last):
  File "main.py", line 1, in <module>
    c = complex('1+1j', 1)
TypeError: complex() can't take second arg if first is a string

Bu hata bize eğer ilk parametre string ise 2. parametrenin fonksiyona gönderilemeyecek olduğunu söylemekte. Evet arkadaşlar bu yazı bu kadar. Bu yazının konusu Python complex fonksiyonu nedir oldu. Umarım faydalı olmuştur, kullandığınız noktalarda işe yarar. Eksik ya da hatalı bir nokta var ise belirtmeniz mutlu eder.

Okuduğunuz için teşekkür ederim, iyi çalışmalar.