Python any() fonksiyonu nedir?

Python

Merhaba. Bu yazının konusu Python any() fonksiyonu nedir? olacak. Bir önceki yazıda kardeş fonksiyon olan all() incelenmişti. Bu iki fonksiyon temelde aynı şeyi yapıyor yani listede true değer arıyor. Ancak ingilizce bilginizle bile yorumlamış olduğunuzu düşünüyorum.

Python any fonksiyonu nedir?

Python any fonksiyonu nedir?

any fonksiyonu Python’da iteratable herhangi bir nesnede sadece tek bir elemanın true değer içerip içermediğini kontrol etmeyen yarayan fonksiyondur. Python resmi dokümantasyonunda da bu açıklamayı görebilirsiniz.

Parametre olarak iterable nesne almaktadır. Yani bu da list, tuple ya da dictionary benzeri değerler anlamına gelmektedir. Yukarıda da bahsettiğim üzere sadece tek bir eleman true ise any fonksiyonu true değer döndürecektir. Bir önceki yazıda anlattığım all fonksiyonu ise tüm elemanlarda bu şartı aramaktadır.

Kullanım tamamen aynı şekilde gerçekleştiği için bir all fonksiyonunda yer alan örnekleri aynı şekilde aktaracağım.

Listelerde any kullanımı

Basit bir liste tanımlayarak any fonksiyonunu inceleyelim.

l = [1, 3, 4, 5, 'Değişik bir liste', True]
print(any(l))

Değer true dönecektir. Tüm değerlerin kontrol edilmesine gerek yok çünkü ilk değer true. Bir adet false değer ekleyelim ve öyle deneyelim:

l = [1, 3, 4, 5, '', True]
print(any(l))

Sonuç hala true. Çünkü içeride bir sürü true değer yer almakta ve açıkcası ilk değer true.

Tuple ve any kullanımı

Eğer tuple ile çalışıyorsak kullanımda herhangi bir değişiklik yoktur.

l = ('', True, 1, 0)
print(any(l))

Bu arada ilk değer false ise bir sonraki değer kontrol edilir ta ki iterable nesnenin son elemanına gelene kadar. Yukarıdaki değer yine true dönecektir.

Dictionary ve any kullanımı

Dilersek dictionary ile kullanım da gerçekleştirilebilir. Örnek verelim:

l = {
    'name': 'Ali',
    'surname': 'GOREN',
    'active': False
}
print(any(l))

Değer true dönecektir çünkü tüm keyler true durumdadır. Burada yanlışa düşmemek adına belirteyim,  any ve all fonksiyonları key kısmını kontrol eder . False dönmesini istiyorsanız şöyle yapmalısınız:

l = {
    '': 'Test'
}
print(any(l))

Bir örnek olması açısından böyle verdim.

Umarım bu yazı faydalı olmuştur. Eğer hatalı olduğunu düşündüğünüz bir nokta var ise bildirirseniz anında düzeltirim. Bu yazının konusu Python any fonksiyonu nedir? oldu. Bir başka built-in yazısında görüşmek üzere.