Otomatik Portakal

Distopik kitapları okumayı çok seviyorum. 1984 olsun, Hayvan Çiftliği olsun bayılırım. Şimdi dikizlemek üzere olduğunuz bu yazı da bir distopik kitabı içerecek. Küçük Alex’in Ludwig Van hayranlığını da okuyacağınız bu kitap gerçekten sürükleyici. Ben başladığımda bitirmiştim.

Kitap biraz kafası kırık bir kitap. Kitabı okurken karşılaştığınız jargon da bunu size anlatıyor. Örneğin mangırlar, dikizlemek, zumzuk, çakozlamak, çıtır. Bunlar o dönemin gençlerinin sürekli kullandığı jargonlar. Baştan belirteyim spoilerlar birbirinden bağımsız aralarda büyük boşluklar var. Okuyun da görün ey kardeşlerim.

Azıcık Spoiler

Anthony Burgess, bu kitapta bizim küçük kankamız Alex’in çocukluktan olgunluğuna eriştiği süreci anlatıyor. Dünya öyle bir halde ki aynasızlar suç işleyenlere çok da karışmıyor, karışacak olsa bile yaşlı çıtırlar ısmarlanan alkol karşılığında olayları görmezden gelebiliyor.

Alex ve kankaları kitabın birinci bölümünde aklınıza gelebilecek bütün iğrenç suçları işliyorlar. Tecavüz ediyor, yaşlı kadını öldürüyorlar. Tecavüz ise ayrı bir konu. Neyse yaşlı çıtırın öldürüldüğü ana kadar Alex kankalarıyla iyi bir şekilde idare ediyor.

Sonra yaşlı kadın öldürülüyor ve kedileri açıkta kalıyor bizim Alex tutuklanıyor. Bundan sonrasında ise kitabın 2. bölümü başlıyor. Hiç böyle bir ikinci bölüm beklemiyordum.

İkinci bölümde kankamız Alex kaldığı koğuşta olay çıkartıyor. En sonunda İşişleri mi İçişleri mi ne belli olmayan bakan geliyor ve suçluları farklı şekilde iyileştireceğini söylüyorlar.

Alex’in ara ara yanına uğradığı hapishane papazı da bu tedavi yöntemini bildiği için baya üzülüyor. Neyse distopik devlette bahsedilen iğrenç tedavi yöntemini uygulamadan önce Alex’i aldıkları binada bir hayli mutlu ediyorlar.

Sonrası ise kan, şiddet dolu görüntüleri Alex’i bir sandalyeye bağlayarak, gözlerini kapatmasını engelleyerek ilaçlar vererek izletiyorlar. Hatta bu görüntüleri Alex’in en sevdiği Ludwing Van eşliğinde izletiyorlar ki o da bir ara müzikten soğuyor.

Alex dışarı çıktığında ne zaman kötü bir şey yapacak olsa rahatsızlanıyor çünkü bu işkence tedavisi bilinçaltını etkilemişti.

Günlerden birgün Alex kankamız eski bir arkadaşını görüyor ve yaşlandığını anlıyor. Nasıl da buraya atladım değil mi? Çok fazla spoiler vermemek için ufak ufak bölümleri yazdım.

Ne Göreceğiz

Kitabı okurken 1. bölüme toplumun davranışları, 2. bölüme devletin davranışları olarak bakabilirsiniz. Kendi iradesiyle suç işleyen bir bireyin devletin uyguladığı işkence tedavileri nedeniyle iyilik yapan makine haline getirildiğini göreceksiniz.

Alıntı

Kitapta en beğendiğim kısım şurasıydı

Bazılarımız mücadele etmeli. Büyük özgürlük geleneklerini savunmak gerek. Ben partizan değilim. Rezalet gördüm mü düzeltmeye çalışırım. Parti isimlerinin hiçbir anlamı yok. Sadece özgürlük geleneği önemli. Sıradan insanlar ondan vazgeçecektir, ah evet. Daha sakin bir hayat uğruna özgürlüğü satacaklar. Bu yüzden dürtüklenmeleri gerekiyor