Notre Dame de Paris

https://www.youtube.com/watch?v=-XB7aftz6zY

Riccardo Cocciante’nın bestelediği Notre Dame de Paris ve Esmeralda.

Hikaye, Esmeralda’nın diğer mültecilerle birlikte Notre Dame kilisesine sığınmak için gelişi ile başlıyor.

Kilisenin rahibi Frollo, zangoçu Quasimodo ve bir asker olan phoebus’u yani birbirinden çok farklı üç erkeği etrafında toplayan Esmeralda’nın aşkla tanışması. Aşık olduğunu söyleyenlerin eline geçen ve son bulan kısa öyküsü.

Esmeralda’nın aklı yakışıklı ve nişanlı asker Phoebus’ta.

Onun güzelliğinden etkilenen, aşık olduğunu söyleyen Frollo Esmeralda’yı elde edemeyeceğini anlayınca, onun bir büyücü olduğuna herkesi inandırır ve sevdiğini söylediği kadını ölüme, dar ağacına gönderir.

Ve deliler bayramında Esmeralda’yı görüp ona aşık olan Quasimodo katedralde Frollo’yu Esmeralda’nın idamını izlerken bulunca, onu merdivenlerden aşağıya iterek öldürür. Ancak Esmeralda için de çok geçtir. Quasimodo koşarak aşağıya iner ve Esmeralda’nın ölü bedenine sarılır.

Quasimodo bu olaylardan sonra Notre-Dame’dan kaybolur. Olaylardan iki yıl sonra ölülerin atıldığı montfauucon mahzenine giden görevliler tuhaf biçimde kucaklaşmış iki iskelet bulurlar. Bu iskeletlerden biri bir kadına aittir. İskelete sıkıca sarılan diğer iskelet ise bel kemiği yamuk, bir bacağı da diğerinden kısa bir iskelettir. Evet, Quasimodo ve Esmeralda.

Siz Hangisisiniz?

Frollo gibi, sizin olmadığı için sevdiğinizi söylediğiniz insana zarar vermekten çekinmeyen bir yalancı mı? Phoebus gibi, olmayacağını bildiğiniz halde, güzelliğin büyüsüyle sizi seven insanın gönlüne umut tohumları eken bir düşüncesiz mi? Quasimodo gibi, karşılıksız seven bir zavallı mı?

Hikayede kaçınız Quasimodo’ya acıdı? Oysa acınılması gereken o kamburdan ziyade Esmeralda’ydı. Çünkü üç adamın da gördüğü tek şey güzelliğiydi. Hiçbiri onun kalbini bilemedi.

Ve Clopin, Esmeralda’ya çocukluğundan beri sahip çıkan yol arkadaşı. Onu karşısına alarak, artık büyüdüğünü ve aşkı keşfedeceği zamanın geldiğini söylediğinde, ancak çok dikkatli olması gerektiği ve insanların artık güvenilmez olduğunu konusunda onu uyardığında sizce haksız mıydı?

Bu hikayenin bir yerlerinde olabilirsiniz..