İsimTescil.Net’in Domain Rezaleti

Çoğu kullanıcının google’a hosting domain gibi keywordleri yolladığını biliyoruz. Burada benim karşıma ilk çıkan isimtescil.net olmuştu. Zira bu kadar sonuçta bana ilk başta jenerik alan adı gibi göründü. Ancak anlaşılan o ki bir firmanın jenerik isme sahip olması yetmiyor.

Müşteri temsilcilerinin yani çalışanlarının da özverili olması gerekli. Yaptıkları işin hakkını vermeli, kazandıkları paranın hakkını vermeliler. Ancak ne yaptıkların işin hakkını veriyorlar ne de kazandıkları paranın hakkını. Aslında burada sorun sadece onlar değil. Firmanın kendisi rezalet uygulamalarda. Başıma gelen ve sinirimi bozan bir olay var. Domainle ilgili en ufak bir ayar yaparsanız anında bütün ayarlar sıfırlanıyor. Ve eski ayarlarınızı geri de alamıyorsunuz. Onları yedekleme gibi bir durum da yok.

Bu sorunu şu anki bu yazıyı okuduğunuz blogda en az 4-5 kere yaşadım. DNS ayarları sıfırlandı. Kendilerine şöyle bir mesaj attım:

Selam. Yapım aşamasında sayfamı güncelleyince blogger’a kayıtlı 2 domainimin DNS bilgileri sürekli sıfırlanıyor. Yani benim sitelerimde reklamlar var ben orayı güncellemeye korkar oldum. Şu “bu ayarlarımı kaydet” gibi bir özellik yok mu? bakın blog.aligoren.net adresim şu an kapandı. sırf aligoren.net sayfasını güncelledim diye. 1,5 dakika olmadı google’dan ve yandex’den mailler gelir oldu. bi aydınlatsanız beni? geri alınsa o ayarlarım fena olmaz he?

Bu mesaja karşı tarafın cevabı da:

Sayın ALI GOREN,Panellerimizde şuan için bahsetmiş olduğunuz şekilde bir özellik bulunmamaktadır. ancak öneriniz dikkate alınarak yetkili departmana iletilmiştir. Saygılarımızla.

Şeklinde oldu. Bunu demelerinin üzerinden tam 1 yıl geçti. Ve hala ben aynı sorunu yaşamaktayım. Ve dün gece yine aynı sorunla karşılaştım. Ticket attım yine buna benzer bir cevap aldım. Artık bu durumdan sıkıldım.

Yeni bir sağlayıcı ile çalışmak istiyorum. Ama hala karar veremedim hangisine başvursam. Kredi kartı kullanmıyorum ve aileme de kullandırtmıyorum bu yüzden yurt dışı alternatiflerini eledim. Aslında kredi kartı kullanmış olsaydım çok güzel olurdu. Go Daddy ya da name.com, moniker tercihlerim olurdu diğer ihtimal hostgator. Ancak hostgator da tercih edilmemeli. Kendi sitesinde 9,98 olan VPS Türkiye sitesinde 15,96 yani bir kazıklama mevcut 🙂

Neyse Türkiyede sanırım IHS bir numaraymış. Oraya transfer etmeyi düşünüyorum. Keza VPS alıp blogumu yeni kodladığım blog sistemime taşımayı da düşünüyorum. Ama uygun bir fiyatı var mı yani VPS fiyatlarına baktım yurt dışında örneğin çift çekirdek, 2 gb ram, 40 gb hdd olan çok iyi vps’ler 30$ ediyorken türkiyede 40-50 doları geçiyor.

Kafa karışıklığı falan filan. Keşke birisi bana domain sağlayıcısı yerli iyi şirket söylese bir de vps hizmeti veren güzel bir yer ne güzel olurdu.