Adım Adım Çevrimiçi Gizlilik ve Güvenlik

Adım Adım Çevrimiçi Gizlilik ve Güvenlik
Adım Adım Çevrimiçi Gizlilik ve Güvenlik

Çevrimiçi gizli ve güvende olduğunuzu düşünüyor musunuz? Öyle düşünüyorsanız,yanılıyorsunuz. Çevrimiçi gizlilik ve güvenlik belirli önlemler alındığında elde edilebilir.

Google sadece bir arama motoru değildir. Google’ın ekosisteminde birçok hizmetbulunmaktadır: Bir e-posta hizmeti olarak Gmail, tarayıcı Google Chrome, bulut depolama alanıGoogle Drive, iletişim uygulaması Google Hangouts ve daha birçok uygulama… Google’ın birarama motorundan böyle büyük bir ekosisteme dönüşmesinin sebebi kullanıcı verilerinikaydetmesi ve analiz etmek için kullanmasıdır.

Facebook bir sosyal ağ olarak ortaya çıkmıştır. Aynı Google gibi ürünlerini çeşitlendirmiştir.Kullanıcıların web sitede daha çok vakit geçirmesini sağlamak için kullanıcı verilerini analizetmektedir.

İnternette gerçekleştirilen hiçbir aktivite gerekli önlemler alınmadığında gizli ve güvenli değildir.Sadece teknoloji devleri değil; internet servis sağlayıcıları (İSS), reklamcılar, uygulamageliştiricileri, web siteler ve diğer aktörler kullanıcıların çevrimiçi aktivitelerini takip etmektedir.

Adım adım çevrimiçi gizlilik ve güvenlik için öncelikle ağ güvenliği sağlanmalıdır.

VPN (Sanal Özel Ağ)

VPN programları ne işe yarar? VPN programları ile çevrimiçi aktivitelerin üçüncü partilertarafından izlenmesi ve kaydedilmesi engellenebilir. Erişim engelleri VPN ile aşılabilir.Gerçekleştirilen çevrimiçi aktivitelerin kaynağı VPN ile gizlenir.

VPN, sanal özel ağ anlamına gelmektedir. Cihazlar veya ağlar arasında VPN kurulabilir. VPNprogramları Remote Access (Uzaktan Erişim) sağlayan VPN türüdür. VPN programlarısayesinde IP adresi gizlenir ve çevrimiçi gizlilik elde edilir.

Çevrimiçi aktivitelerin hepsinin kaynağı IP adresi üzerinden tespit edilir. IP adresi, internet servissağlayıcısı tarafından atanır ve her veri paketinin başlığında yer alır. Çevrimiçi aktiviteler IPadresi üzerinden takip edilir. Bir web site, ziyaretçisinin IP adresini görerek konumunu görebilir.VPN programı veri paketlerini VPN sunucusundan varış noktasına gönderir ve sunucuya kadarbütün veri paketleri şifrelidir. VPN sunucusundan çıkan veri paketlerinin IP adresi ise gizlenir ve VPN sunucusunun IP adresi bilgisi başlıklarda yer alır.

Parola yönetme programı olan LastPass Premium üyelerine ve yeni premium üye olacakkullanıcılara 1 aylık ücretsiz ExpressVPN üyeliği hediye ediliyor.

Tarayıcı Güvenliği

Adım adım çevrimiçi gizlilik ve güvenlik için tarayıcı güvenliğini de sağlamak gerekiyor.Tarayıcının kendisi ve kullanılan eklentiler bu konuda büyük önem taşıyor.

Tor

En güvenilir tarayıcılar arasında öncelikle Tor Browser var. Tor üzerinden gerçekleştirilenaktivitelerin hangi cihaz üzerinden gerçekleştirildiğini görmek neredeyse imkansızdır. Maksimumgüvenlik için Tor tarayıcıyı VPN ile kullanabilirsiniz. Tor tarayıcısı hızlı değildir çünkü bir websiteye gerçekleştirilen istek birçok cihazdan geçer.

Mozilla Firefox

Mozilla Firefox oltalama ve kötücül yazılımlara karşı koruma sağlayan ve bir web site eklentiindirmeye çalıştığında kullanıcısını uyaran bir tarayıcıdır. Tamamen açık kaynak kodunasahiptir. Firefox’da tarayıcı içinde farklı hesaplar açarak takip çerezlerinin elde ettiği verileriminimuma indirebilirsiniz.

Brave

Brave varsayılan bir reklam engelleyici eklentiye sahiptir. Aynı zamanda şifreleme protokolüne sahip olmayan Hipermetin Transfer Protokolü (HTTP) kullanan web sitelerde şifreleme sağlar.  

Brave’in Basic Attention Token (BAT) adı verilen kripto parası tarayıcı kullanıcılarının web sitelere içerikleri için bağış yapmalarını sağlıyor. BAT’in piyasaya açılmasının ardından büyük bir bölümünün küçük bir grup tarafından satın alınması endişeleri beraberinde getirmiştir.

Google Chrome

Kullanıcı verilerini takip etmesi ve kaydetmesi ile ünlü Google’ın ürünü olan Google Chromekişisel çevrimiçi gizlilik ve güvenlik endişeleri dolayısıyla çok önerilmiyor. Chrome kapalı kaynakkoduna sahiptir.

Tarayıcı güvenliği için bazı eklentiler de kullanılabilir. HTTPS Everywhere eklentisi ile her zamanweb sitelerin şifreli versiyonuna giriş yapılır. Bu eklentiyi ile giriş yapılan web sitelerdeki içerikİSS tarafından görülemez. Sadece ziyaret edilen web site gözükür.

uBlock Origin ve Privacy Badger eklentileri ile takip çerezleri engellenebilir.

Incognito Mode (Gizli Mod) Ne İşe Yarar?

Tarayıcıda çevrimiçi aktiviteleri gizlemek için Incognito Mode (Gizli Mod) versiyona güvenilmemelidir. Gizli mod ve normal tarayıcıda arama yapmanın tek farkı gizli modda gerçekleştirilen aktivitelerin tarayıcıda kaydedilmemesidir. Gizli modda gerçekleştirilen aktiviteler tarayıcı geçmişinde gözükmez fakat üçüncü partiler tarafından hala izlenebilir.

ISS gizli mod tarayıcıdan gerçekleştirilen her aktiviteyi hala görebilmektedir. Çevrimiçi aktivitelerigizlemek için VPN ile veri paketleri şifrelenmelidir.